יום רביעי, 23 מאי 2018
דף הבית  ס חם מהאולם  ס הוצאות לדוגמא בתביעה בטענה לניאוף

הוצאות לדוגמא בתביעה בטענה לניאוף

הדפס
15.2.2017

הוצאות לדוגמא בתביעה בטענה לניאוף

בית המשפט למשפחה חייב עורך דין, שתבע את אשתו-לשעבר בטענה שבגדה בו, לשלם 20,000 שקל

עורך דין אשר התיש את גרושתו בהליכי סרק ממושכים ישלם לה הוצאות לדוגמה בסך 20,000 שקל - קבע (2.1.17) סגן נשיא בית המשפט למשפחה בנצרת, אסף זגורי. זאת, בעיקר משום שתבע ממנה מיליון שקל בטענה שבגדה בו.

השופט זגורי אומר, כי ניסה אין-ספור פעמים להביא את השניים לפשרה, אך הדבר לא עלה בידו - בעיקר בשל התעקשותו של הבעל לעמוד על תביעת הניאוף. זאת, למרות שבית המשפט הבהיר לו שוב ושוב, כי בית המשפט העליון פסק בצורה מחייבת וחד-משמעית שטענת בגידה אינה עילה לתביעה נזיקית, בעיקר כדי שלא להביא למשפטיזציה של היחסים האינטימיים בין בני זוג וכדי למנוע את הצפת בתי המשפט בתביעות כאלו.

השופט זגורי מוסיף: "האיש עצמו הינו עורך דין במקצועו ולכן לא הייתה לו כל מניעה או מחסום מלהשקיע שעות עבודה רבות מצדו בהגשת אינספור כתבי טענות, בקשות, בקשות רשות ערעור לשם ניהול ההליכים במטרה להתיש את האישה ולעכב המגיע לה על-פי הדין. אין ספק, כי אילו היה האיש נדרש לשלם לעורך דין אחר שכר טירחה עבור כל הכתבים והזמן שנדרשו לטפל בהליכים, היה חוכך בדעתו אם לעשות כן יותר מפעם אחת".

בנמקו את הטלת ההוצאות, אומר השופט זגורי: "התביעה הכספית של האיש היא תביעת סרק שגרמה נזקים קשים לאישה, הן בהיבט של הוצאות משפט שנדרשה להן אך חמור מכך בהיבט של ההשפלה, הצורך להיכנס לפרטים ציוריים ואינטימיים בדבר יחסיה עם צד ג', הצורך להעיד בעניין זה מעל דוכן העדים ולהיחקר, חקירת אותו צד ג' וכיו"ב. ניתנו לאיש אישנספור הזדמנויות למחוק התביעה ללא צו להוצאות והוא עמד על בירורה.

"על כך ועל בזבוז הזמן השיפוטי יש לקבוע חיוב לדוגמה בהוצאות משפט בסך 20,000 שקל, אשר יבטא גם את סלידת בית המשפט מהאופן בו נוהל ההליך והכל כאמור לשווא. הדבר צריך גם לשמש תמרור ברור בפני בעלי הדין המנסים להביא לבית המשפט תביעות ועתירות לסעדים כספיים בגין ניאוף וכיו"ב בניגוד למדיניות השיפוטית שנקבעה בהלכה הפסוקה".
 
לצפייה בפסק הדין לחץ/י כאן