יום שישי, 20 יולי 2018
דף הבית  ס חם מהאולם  ס ביה"ד לא ידון בטענה להתעמרות מצד מנהל

ביה"ד לא ידון בטענה להתעמרות מצד מנהל

הדפס
2.10.2017

ביה"ד לא ידון בטענה להתעמרות מצד מנהל

 

קובע: הסמכות היא רק לדון בסכסוכים שבין עובד למעסיק – והמנהל איננו המעסיק

 

לבית הדין לעבודה אין סמכות לדון בטענות של עובד על התעמרות מצד הממונים עליו, אלא רק בתביעות נגד המעסיק – קובע (28.9.17) שופט בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל.

השופט פרנקל נענה לבקשתו של מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, וסילק על הסף את התביעה האישית שהגיש נגדו מנהל סניף לשעבר (לצד תביעתו נגד הבנק). לדבריו, מסכת העובדות שנטענו נגד פינטו אינה יוצרת עילה תביעה נגדו בבית הדין לעבודה, שכן מנהל בכיר ככל שיהיה איננו המעסיק, וסמכותו של בית הדין היא לדון בעניינים שבין עובד למעסיק.

בהתייחסו במישרין לעילת ההעסקה הפוגענית, אומר השופט פרנקל: "אין מקום להרחיב את גדר סמכותו של בית הדין לעבודה על סמך הצעת חוק שטרם התקבלה, אחרת בית הדין שם עצמו במקום המחוקק". הוא מדגיש: "ככל שחלה עילת תביעה בגין העסקה פוגענית, היא חלה ביחסים שבין עובד למעסיקו. היא אינה קיימת ביחסים שבין עובדים לעובדים אחרים".

השופט פרנקל מוסיף ומציין, כי אם לא תסולק על הסף התביעה האישית – הרי שכל מנהל בכל חברה, ולמעשה כל מי שיקבל החלטות או יתעמת עם עובד אחר, יהיה חשוף לתביעה אישית. "תוצאה כזו עומדת בסתירה לבסיס של קיום מערכת יחסי עבודה תקינה", והיא עלולה לפגוע במשק כולו משום שעובדים יהססו להפעיל את הסמכויות שבידיהם.