דבר יו"ר ועדת האתיקה - ועד מחוז תל אביב Skip to Content Contact Us

חברות וחברים יקרים,

זכות גדולה נפלה בחיקי להיות חלק ממערך האתיקה בלשכת עורכי הדין, ואני שמח על כך מאוד. מקצוע עריכת הדין יקר לי מאוד, כפי שאני מניח שהוא יקר לרובנו המכריע. האתיקה המקצועית היא נשמת אפו ועמוד השדרה של מקצוע עריכת הדין. עורכי הדין נהנים מאמון הציבור, המפקיד בידיהם מידי יום את הטיפול בענייניו השונים בכל תחומי החיים, ובהם את השמירה על זכויותיו הבסיסיות כאדם מרגע לידתו, ולעיתים אף קודם לכן, ועד מותם ומעבר לכך. עורכי הדין המסורים מעניקים לציבור שירות מגוון, בין אם טיפול בדו”ח בשל אי ציות לרמזור ובין אם ניהול עסקאות מסחריות מסובכות וחובקות עולם, ולמעשה מטפלים בכל קשת הנושאים הנמצאים בתווך שבין הפעולה המשפטית הפשוטה ביותר למורכבת ביותר ומהווים חוליה מקשרת ומגשרת בין החוק לבין האזרח. לכן, יש חשיבות עליונה בעיניי לכך שהציבור בכלל, ולקוחותיהם של עורכי הדין בפרט, יוכל לשים בנו את מבטחם.

מטרה זו מושגת באמצעות הקפדה על כללי האתיקה, שנועדו להבטיח כי גשר זה יהיה וייתפש בעיני לקוחותינו כגשר איתן ויציב המבוסס על מערכת אמון מבטיחה וניתן יהיה לפסוע עליו בבטחה. בנוסף נועדו כללי האתיקה להבטיח ולשמר את מערכות היחסים שבין החברים למקצוע, כמו גם בינינו לבין בתי המשפט. מערכות יחסים אלה חשובות ביותר ולעיתים קרובות נדרש עורך הדין למצוא את נקודת האיזון הראויה שבין שליחותו ומסירותו כלפי הלקוח לבין ההוגנּות המתחייבת בעמידה מול הצד שכנגד ומול בית המשפט. סוגיות אלה מוסדרות אף הן באמצעות כללי האתיקה. כמובן שלא כל התנהגות מוסדרת ולא כל הנושאים ברורים, ובדיוק לשם כך נדרשת הוועדה, לצד הטיפול השוטף בתלונות המוגשות נגד עורכי הדין, גם למתן מענה מקצועי ומלא לסוגיות מורכבות וייחודיות שעולות במסגרת שאילתות המוגשות אלינו מטעם חברי המחוז. חשוב לציין כי תפקידה של ועדת האתיקה אינו ברדיפה אחר החברים. כל חברי הוועדה ואני בראשם רואים עין בעין את תפקידנו כמי שאמורים להגן על הציבור מפני עורכי דין שסרחו, אך באותה נשימה גם כמי שאמורים להגן על החברים מפני תלונות סרק וניסיונות לא לגיטימיים לעשות שימוש בהליכים המשמעתיים למטרות זרות.

אבקש פעם נוספת לברך את כל העוסקים במערך האתיקה: חברי הוועדה המכובדים, אנשי המנגנון ובראשם פרקליטת ועדת האתיקה, עו”ד אשרת חנוך, וכמובן עורכי הדין המתנדבים כרפרנטים וכקובלים מטעם הוועדה. בהצלחה למערך המשמעת, בהצלחה לוועדה ובהצלחה לכולנו.

שמעון כץ, עו”ד

Back top top